ŠKOLSKÝ PORIADOK
MŠ LOVČICA-TRUBÍN
Vypracovala: |
Mgr. Magdaléna Škopcová riaditeľka materskej školy |
|
Prerokovanie s Radou školy |
Dňa: |
predseda Rady školy
|
Prerokovanie v Pedagogickej rade
|
Dňa: |
Viď. Zápisnica z pedagogickej rady |
Dátum vydania Školského poriadku |
|
Účinnosť Školského poriadku |
1. september 2021 |
II. Prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie
1. Podmienky prijímania detí na predprimárne vzdelávanie
2. Prijatie dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
3. Prijímanie dieťaťa na adaptačný alebo diagnostický pobyt
4. Podmienky predčasného ukončenia dochádzky dieťaťa do MŠ
5. Povinné predprimárne vzdelávanie
III. Prevádzka a vnútorný režim MŠ
1. Dochádzka detí do MŠ
2. Ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa v MŠ
3. Preberanie detí
4. Úhrada príspevkov za pobyt dieťaťa v MŠ
5. Prerušenie dochádzky dieťaťa, podmienky vrátenia poplatku za MŠ
6. Organizácia tried, schádzanie a rozchádzanie detí
7. Konzultačné hodiny
8. Denný poriadok
9. Organizácia v šatni
10. Organizácia v umyvárni
11. Organizácia podávania stravy
12. Pobyt detí vonku
13. Organizácia počas popoludňajšieho odpočinku detí
14. Organizácia záujmových krúžkov a aktivít
15. Výlety a exkurzie
16. Úsporný režim, prerušenie a obmedzenie prevádzky materskej školy
17. Pedagogická prax v MŠ
18. Triedny učiteľ
IV. Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov
1. Práva a povinnosti detí
2. Práva a povinnosti zákonných zástupcov detí
V. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
1. Všeobecné zásady a podmienky
2. Bezpečnosť pri činnostiach vyžadujúcich zvýšený dozor
3. Zdravotný stav detí
4. Postup pri zabezpečení úrazov
5. Opatrenia v prípade pedikulózy
6. Ochrana pred sociálno-patologickými javmi
7. Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog
VI. Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy
1. Ochrana a zabezpečenie majetku
2. Zásady ochrany osobných údajov
|
|
|
|
|
|
I. VŠEOBECNÉ USTANOVENIA
Riaditeľka materskej školy v súlade § 153 Zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „školský zákon“) v zriaďovateľskej pôsobnosti Obce Lovčica-Trubín s prihliadnutím na špecifické podmienky materskej školy vydáva školský poriadok po prerokovaní s radou školy a v pedagogickej rade. Školský poriadok upravuje najmä podrobnosti o:
o materskej škole
Školský poriadok je súhrn noriem a spolužitia kolektívu pedagogických a ostatných zamestnancov, detí a rodičov. Uplatňovanie dohodnutých pravidiel prispieva k napĺňaniu poslania školy, správnemu využívaniu pracovného času, k efektívnemu rozdeleniu úloh, pomáha predchádzať školským a pracovným úrazom. Dôsledné plnenie týchto zásad v praktickom živote utvára dobré predpoklady na pokojnú prácu, príjemné prostredie a pohodu v našej materskej škole.
Školský poriadok je verejne prístupný vo vstupnej chodbe materskej školy a na webovej stránke materskej školy.
1. Charakteristika materskej školy
Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno–emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej estetickej, rozvoja schopností a zručností. Utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie, pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí.
Materská škola pracuje podľa vlastného vzdelávacieho programu „Zvedavé slniečko“ vypracovaného podľa Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách. V školskom vzdelávacom programe sú rozpracované ciele predprimárneho vzdelávania, obsah výchovy a vzdelávania a organizačné formy predprimárneho vzdelávania.
Materská škola je v prevádzke od 1. septembra 1979.
MŠ nemá právnu subjektivitu, zriaďovateľom je Obec Lovčica-Trubín.
Od 1.9.2012 je materská škola trojtriedna a poskytuje deťom celodennú starostlivosť, podľa potrieb zákonných zástupcov poskytuje deťom aj možnosť poldenného pobytu.
Materskú školu navštevujú spravidla deti od 3 do 6 rokov a deti pokračujúce v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.
Materská škola je umiestnená v účelovej budove. Budova je jednoposchodová. Jej súčasťou je vstupná hala, tri triedy s príslušnými priestormi (šatňa, kúpeľňa, WC), riaditeľňa, miestnosť s príslušenstvom pre prevádzkových zamestnancov, sklad učebných pomôcok, sklad telocvičného náradia, jedáleň a kuchyňa s príslušnými priestormi. Spálňa je spoločná pre všetky tri triedy.
Na školskom dvore sú umiestnené šmýkačky, preliezačky, hojdačky, altánok a pieskovisko. Dvor je rozlohou veľký a slúži deťom na pobyt vonku.
Zdravotno-hygienická charakteristika:
Pitná voda verejný vodovod, kvalita je kontrolovaná v zmysle vyhlášky č. 29 z r. 2002 v polročných intervaloch, kontrolu zabezpečuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva.
Vykurovanie zemným plynom, ústredným vykurovaním
Teplá voda voda je vyhrievaná plynovým kotlom, kúpeľňa v malej triede má svoj
elektrický bojler
Kanalizácia MŠ nie je napojená na kanalizáciu, odpad sa odvádza do septika
Komunálny odpad odvoz zabezpečuje obec Lovčica-Trubín, separovaný zber – papier 1x
ročne, plasty 1x mesačne
Kŕmny odpad zabezpečuje školská jedáleň
II. PRIJÍMANIE DETÍ NA PREDPRIMÁRNE VZDELÁVANIE
Dieťa sa do materskej školy prijíma na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu k začiatku školského roka v mesiaci máj, ktorú predloží riaditeľke spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast s vyznačením potvrdenia o povinnom očkovaní a o zdravotnej spôsobilosti navštevovať materskú školu. Je nevyhnutné, aby potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti obsahovalo všetky dôležité skutočnosti o zdravotnom stave dieťaťa, ktoré môžu mať vplyv na bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa, ako aj ostatných detí, ktoré sú vzdelávané v príslušnej materskej škole.
Riaditeľka materskej školy, ktorej zriaďovateľom je obec v zmysle § 5 ods. 14 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 596/2003 Z. z.“) rozhoduje o:
Deti mladšie ako tri roky (po dovŕšení dvoch rokov) budú prijaté výnimočne, ak to po prijatí starších detí kapacita MŠ dovolí a len ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky. Podmienkou prijatia 2-ročného dieťaťa je ovládanie základných sebaobslužných návykov, najmä používanie toalety (bez plienok) a samostatné jedenie lyžicou.
Diagnostický pobyt
V daných prípadoch vydáva riaditeľka MŠ rozhodnutie o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania.
5. Povinné predprimárne vzdelávanie
Plniť povinné predprimárne vzdelávanie (ďalej len „PPV“) musí každé dieťa, ktoré do 31. augusta (vrátane):
Dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné
III. PREVÁDZKA A VNÚTORNÝ REŽIM MATERSKEJ ŠKOLY
Materská škola je v prevádzke v pondelok až piatok od 6.00 hod. do l6.00 hod.
Za pobyt dieťaťa v materskej škole prispieva zákonný zástupca na:
Výška príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v MŠ je určená vo VZN 1/2021 o určení výšky mesačného príspevku v školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti Obce Lovčica-Trubín.
Príspevok na čiastočnú úhradu nákladov v MŠ mesačne s platnosťou od 1. 1. 2021
Zákonný zástupca uhrádza mesačný príspevok na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Obce Lovčica-Trubín:
Príspevok za pobyt dieťaťa v MŠ sa uhrádza vopred do 10. dňa v kalendárnom mesiaci.
Spôsob úhrady: bezhotovostným platobným stykom na účet
Pri platbe je potrebné z dôvodu jej identifikácie a správnemu priradeniu k dieťaťu do informácie pre príjemcu uviesť priezvisko a meno dieťaťa.
Mesačný príspevok sa neuhrádza za dieťa:
Mesačný príspevok v materskej škole na základe rozhodnutia zriaďovateľa sa neuhrádza za dieťa:
Okrem príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v MŠ je rodič povinný uhradiť príspevok na stravovanie dieťaťa.
V súlade s VZN 1/2021 o určení výšky mesačného príspevku v školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti Obce Lovčica-Trubín bol určený príspevok v školskej jedálni nasledovne:
a) príspevok na čiastočnú úhradu nákladov na nákup potravín:
Dieťa je automaticky zaradené na poberanie celodennej stravy. Záujem o inú ako celodennú stravu (t. j. len desiata, alebo desiata + obed) zákonný zástupca nahlási vedúcej ŠJ.
Príspevok na stravovanie, ktoré uhrádza zákonný zástupca na nákup potravín určené zriaďovateľom, sa uhrádzajú jeden mesiac vopred najneskôr do 10. dňa v kalendárnom mesiaci.
Úhradu vykonáva zákonný zástupca bezhotovostne bankovým prevodom.
Pri platbe je potrebné z dôvodu jej identifikácie a správnemu priradeniu k stravníkovi do informácie pre príjemcu uviesť priezvisko a meno stravníka.
V prípade, že rodič neuhradí príspevok na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy v stanovenom termíne alebo je v nedoplatku na stravnom, riaditeľka MŠ môže po predchádzajúcom upozornení zákonného zástupcu príslušnými vedúcimi zamestnancami ukončiť dochádzku dieťaťa do MŠ.
Prerušenie dochádzky dieťaťa do materskej školy:
Deti do tried zaraďuje riaditeľka spravidla podľa veku, na základe dátumu narodenia dieťaťa, osobitosti a vyspelosti dieťaťa, úrovne zvládnutia adaptácie a kapacity tried. Počas školského roka môže riaditeľka preradiť deti z jednej triedy do druhej, ak to kapacita jednotlivých tried dovoľuje. Rodičovi v takomto prípade oznámi dôvod a termín preradenia riaditeľka osobne. Preradenie dieťaťa počas školského roka je v právomoci riaditeľky a jej rozhodnutie je konečné. Rozhodnutie o preradení sa písomne nevyhotovuje, zmena sa zaznačí v dokumentácií príslušných tried.
Deti si do MŠ nenosia vlastné hračky s výnimkou novoprijatých detí v adaptačnom procese. Deti môžu mať vlastnú hračku v spálni, ktorá je uložená na ležadle a dieťa ju má len počas popoludňajšieho odpočinku.
Zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy v čase od 6:00 do 7:45 hodiny a prevezme ho v čase od 14:30 do 16:00 hodiny.
V čase od 6.00 do 7.00 sa deti schádzajú v triede Včielok. O 7.00 sa deti rozdelia do svojich tried. Po príchode detí do materskej školy v čase o 7.45 hod sa budova materskej školy uzamyká.
Popoludní sú deti vo svojej triede. V prípade chýbajúceho pedagogického zamestnanca sa deti spoja do dvoch tried.
8,45 hod. Mravčekovia, Lienky
11,30 hod Včielky,
Tento univerzálny denný poriadok je mierne upravený v každej vekovej skupine, je pružný, umožňuje reagovať na potreby a záujmy detí.
Hry a činnosti podľa výberu detí sú spontánne alebo učiteľkou navodzované hry a hrové aktivity, ich súčasťou sú vopred plánované vzdelávacie aktivity a zaraďujú sa 2-3 krát v dopoludňajších a odpoludňajších hodinách.
Zdravotné cvičenia sú vopred plánované aktivity obsahujú zdravotné cviky, relaxačné a dychové cvičenia. Realizujú sa každý deň v určitom čase, s dodržaním psychohygienických zásad (pred jedlom - zásadne nie hneď po jedle, vo vyvetranej miestnosti, prípadne vonku). Deti 5 – 6 ročné sa prezliekajú do úboru minimálne 1 krát v týždni (v rámci prípravy detí do ZŠ).
Pobyt vonku, odpočinok a činnosti zabezpečujúce životosprávu sú uvedené v samostatných častiach.
Predprimárne vzdelávanie (vzdelávanie sa chápe ako organická súčasť výchovy, výchova je širší a vzdelávanie užší pojem) sa realizuje prostredníctvom organizačnej formy – vzdelávacej aktivity, ktorá je súčasťou denného poriadku.
Úlohou denného poriadku je zabezpečiť vyvážené striedanie činnosti, optimálny biorytmus, bezstresové prostredie, zabezpečiť dodržiavanie zásad zdravej životosprávy (pravidelná strava, striedanie aktivity a odpočinku), vytvárať časový priestor na hru a učenie sa dieťaťa.
Trieda Mravčekovia má samostatnú kúpeľňu. Trieda Včielky a Lienky majú spoločnú kúpeľňu. Triedy sa striedajú tak, aby sa pri hromadnom umývaní nestretli dve triedy naraz v kúpeľni.
Obed sa podáva v čase od 11.15 do 12.00
Olovrant sa podáva v čase od 14.15 do 14.45
Diétne stravovanie
V materskej škole sa diétna strava nepripravuje, ale MŠ umožní zákonnému zástupcovi dieťaťa donášku hotového jedla do školskej jedálne v zmysle § 8 ods. 3, písm. b) Vyhlášky MZ SR č. 527/2007 Z. z. na základe žiadosti s doložením písomného vyjadrenia odborného lekára o druhu diéty, ktorá bola dieťaťu diagnostikovaná a za dodržania stanovených podmienok.
Povinnosti zákonných zástupcov stravníka:
Školská jedáleň zabezpečí skladovanie doneseného hotového jedla vo vyhradenom mieste v chladiacom zariadení a pred konzumáciou ho zohreje na požadovanú teplotu s dodržaním hygienických predpisov.
Akákoľvek úprava stravy v školskej jedálni vylúčením presne stanovenej potraviny zo stravy je neprípustná, výnimkou môže byť pri menej závažných diétach jedine úprava v pitnom režime po dohode s vedúcou školskej jedálne a v spolupráci s učiteľkami na triede.
Všetky organizačné formy denného poriadku sú po pedagogicko–psychologickej stránke rovnocenné. Majú vplyv na rozvoj osobnosti dieťaťa vo všetkých vzdelávacích oblastiach, a preto ich pedagogicky usmerňujú kvalifikovaní učitelia predprimárneho vzdelávania.
Podmienky pre nariadenie úsporného režimu
IV. PRÁVA A POVINNOSTI DETÍ A ICH ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV
Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského zákona musí byť v súlade s dobrými mravmi a nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na úkor iného dieťaťa. V súlade s § 145 ods. 1 školského zákona sa práva ustanovené týmto zákonom zaručujú rovnako všetkým deťom v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelávaní ustanovenou zákonom č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov.
Tieto povinnosti sú vymedzené vo všeobecnej rovine, deti ich môžu plniť len vzhľadom na svoje rozvojové možnosti, v súlade s rozvojom vlastného poznania, uvedomenia si seba a ostatných detí.
V. PODMIENKY NA ZAISTENIE BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVIA DETÍ A ICH OCHRANY PRED SOCIÁLNO-PATOLOGICKÝMI JAVMI, DISKRIMINÁCIOU
ALEBO NÁSILÍM
Dôvody pre neprijatie dieťaťa do materskej školy ako prevencia ochrany zdravia ostatných detí:
zvýšená telesná teplota
dráždivý kašeľ
zápal očných spojiviek
užívanie antibiotík a iných liekov pri akútnom ochorení a rekonvalescencii
pedikulóza
črevné ťažkosti
infekčné a prenosné choroby.
Ak učiteľka MŠ upozorní rodiča, že jeho dieťa vykazuje príznaky akútneho ochorenia – zvýšená teplota, zelené hlieny, vracanie, hnačka, zápal očných spojiviek, kiahne, vši alebo iné príznaky infekčného ochorenia a rodič aj napriek tomu bude chcieť priviesť svoje dieťa na druhý deň do MŠ, bude tak môcť urobiť len s potvrdením od detského lekára, že dieťa môže ísť do kolektívu. Bez potvrdenia učiteľka dieťa od rodiča nepreberie.
1. Škola vedie knihu evidencie registrovaných a neregistrovaných školských úrazov
2. Evidencia obsahuje:
Údaje z evidencie sa využívajú pri spisovaní záznamu o registrovanom školskom úraze a v prípade, ak sa následky úrazu prejavia neskôr.
3. Záznam do knihy evidencie úrazov spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa. Ak ani to nie je možné, záznam spíše zamestnanec poverený riaditeľkou resp. zástupkyňou MŠ.
4.Záznam do knihy evidencie úrazov vykoná pedagogický zamestnanec v deň úrazu. Ak dieťa chýba menej ako štyri dni, tento úraz sa považuje za neregistrovaný školský úraz. Ak dieťa z dôvodu školského úrazu chýba v MŠ na základe stanoviska ošetrujúceho lekára viac ako tri dni (4 a viac dní), považujeme tento úraz za registrovaný školský úraz.
5. Škola spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do štyroch dní po oznámení vzniku registrovaného školského úrazu. Záznam o registrovanom školskom úraze spisuje podľa vzoru pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v tom čase nad dieťaťom dozor. Ak ani to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa, ktorý úraz zaevidoval, a to najneskôr do 7. kalendárnych dní odo dňa vzniku úrazu. Záznam podpíše zákonný zástupca dieťaťa, učiteľka, ktorá záznam spísala a riaditeľka MŠ. Zamestnanec spisujúci pozve k spísaniu záznamu zákonného zástupcu dieťaťa.
6. Riaditeľka resp. zástupkyňa MŠ je povinná do 7. kalendárnych dní od vzniku každého školského úrazu nahlásiť úraz bezpečnostnému technikovi, ktorý ho zaeviduje prostredníctvom webovej aplikácie Úr(MŠ SR) 1-01 sledujúcej štatistiku úrazovosti na školách.
Záznam o registrovanom úraze dostanú: zákonný zástupca dieťaťa, MŠ, technik BOZP, poisťovňa, v ktorej má MŠ uzavreté úrazové poistenie detí. Vo veci finančného odškodnenia školského úrazu od poisťovne ďalej koná zástupkyňa MŠ v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa.
VI. PODMIENKY ZAOBCHÁDZANIA S MAJETKOM MATERSKEJ ŠKOLY
Záverečné ustanovenia
Školský poriadok je záväzný pre všetkých pedagogických aj nepedagogických zamestnancov materskej školy, ktorí sa ním majú riadiť.
Školský poriadok je platný dňom jeho vydania riaditeľom materskej školy.
Spôsob zaznamenávania zmien v školskom poriadku – formou očíslovaných dodatkov
DEROGAČNÁ KLAUZULA
Týmto školským poriadkom sa ruší školský poriadok zo dňa 1.9.2017