Navigácia

O škôlke

Školský vzdelávací program Zvedavé slniečko

Školský vzdelávací program 

ZVEDAVÉ  SLNIEČKO

Východiskom pre Školský vzdelávací program Zvedavé slniečko je Zákon 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a  Inovovaný štátny vzdelávací program pre materské školy.

 

Charakteristika MŠ

Materská škola Lovčica-Trubín vznikla v roku 1979. Materská škola je bez právnej subjektivity. Zriaďovateľom je  Obec Lovčica-Trubín.  Od septembra 2012 sme trojtriednou materskou školou s celodennou výchovou a vzdelávaním. Poskytujeme výchovu a vzdelávanie deťom od dvoch do šiestich rokov, deťom s odloženou školskou dochádzkou, dodatočne odloženou školskou dochádzkou a deťom so zdravotným postihnutím, ktoré môžu byť integrované. Vyučovacím jazykom je slovenský jazyk.

Vzdelávanie zabezpečuje šesť učiteliek. Prevádzku zabezpečujú štyria prevádzkoví zamestnanci.

Edukáciu realizujeme v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v súlade s Inovovaným štátnym vzdelávacím programom, na základe ktorého sme vypracovali náš školský vzdelávací program Zvedavé slniečko. 

Materská škola ponúka krúžkovú činnosť - krúžok anglického jazyka, ktorý vedie učiteľka našej materskej školy.

V roku 2011 pri materskej škole vzniklo Občianske združenie ZŠ a MŠ Lovčica-Trubín, cez ktoré môže škola čerpať 2% z dane.

 

Ciele MŠ

Ciele MŠ Lovčica-Trubín vychádzajú zo všeobecných cieľov ustanovených v štátnom vzdelávacom programe, v školskom zákone, z vlastného zamerania MŠ, potrieb detí a ich zákonných zástupcov a z konkrétnych podmienok materskej školy.

1. Prostredníctvom hry, priamej skúsenosti aktívneho bádania, zážitkového učenia prebudiť v deťoch aktívny záujem a chuť dívať sa okolo seba, počúvať, objavovať, ale aj ukázať čo samé dokážu a vedia.

2. Napĺňať potrebu dieťaťa sociálneho kontaktu s rovesníkmi.

 

3. Uľahčiť dieťaťu plynulú adaptáciu na zmenené prostredie.

 

4. Rozvíjať u detí environmentálne cítenie. Konkrétnymi, pravidelnými aktivitami nadobúdať vedomosti, zručnosti týkajúce sa starostlivosti o prírodu, ochrany prírody. Prezentovať prírodu ako zdroj radosti a krásy.

3. Zabezpečovať telesnú vývoj, pohodu, ochranu a posilňovanie organizmu dostatkom voľného pohybu vo vhodnom, zdraviu prospešnom prostredí.

4. Prostredníctvom folklórnych aktivít utvárať u detí národné povedomie. Poznávať prvky ľudovej slovesnosti – básne, piesne, tance, riekanky, príslovia, porekadlá, vyčítanky, vyzývačky a pod.

7. Pomocou prvkov Montessori pedagogiky a pomocou Montessori materiálu učiť deti logicky a komplexne a samostatne myslieť, aktívne a odvážne objavovať svet.

8. Získavať sociálne zručnosti realizáciou sociálneho stimulačného programu Pozor, Líza!

9. Utvárať, rozvíjať a zdokonaľovať komunikačné schopnosti detí, počúvanie s porozumením, „čítanie detí“, vytváranie vzťahu k literárnym dielam, literatúre vo všetkých organizačných formách.

10. Spolupracovať s rodinou, zriaďovateľom, ZŠ K. Bieleka v Lovčici-Trubíne, CPPPaP, školským logopédom, ZUŠ Žiar nad Hronom a ďalšími partnermi a tým vytvárať optimálne podmienky pre rozvoj každého dieťaťa.

 

Stupeň vzdelania

Predprimárne vzdelanie.

 

Vlastné zameranie MŠ

MŠ Zvedavé slniečko Lovčica-Trubín sa nachádza vo vidieckom prostredí obklopená prírodou, preto obohacujeme výchovu a vzdelávanie o  environmentálne aktivity. V každodennom kontakte sa deti učia, že sú súčasťou prírody, učia sa o prírodu starať a ochraňovať ju.

MŠ nadväzuje na tradície obce a zameriava sa aj na rozvíjanie ľudových zvykov a tradícií.

Taktiež sa MŠ zameriava na implementáciu prvkov Montessori pedagogiky do výchovy a vzdelávania.

 

Dĺžka dochádzky a formy výchovy a vzdelávania

MŠ prijíma deti vo veku od 3-6 rokov, pri splnení podmienok MŠ prijímame aj deti vo veku dvoch rokov.

MŠ poskytuje celodennú formu výchovy a vzdelávania.

 

Učebné osnovy

Učebnými osnovami sú vzdelávacie štandardy jednotlivých vzdelávacích oblastí štátneho vzdelávacieho programu.

 

 

Princípy plánovania výchovno-vzdelávacej činnosti

 

Vzdelávacie oblasti v MŠ sú:Jazyk a komunikácia

Matematika a práca s informáciami

Človek a príroda

Človek a svet práce

Človek a spoločnosť

Umenie a kultúra

Zdravie a pohyb

 

1. V MŠ Lovčica-Trubín plánujeme tematicky. Plán je rozdelený na mesačné témy, ktoré vychádzajú z ročných období. Mesačné témy sú rozdelené na týždenné podtémy.

 

September:     Kam patrím               1. Ja a moja rodina/ Ja a moji kamaráti

        2. Kto sa o nás stará

        3. Môj deň - predmety dennej potreby

        4. Bezpečne do škôlky

 

Október:         Jeseň pani bohatá    1. Ovocníčkovia – ovocie a zelenina

        2. Moja rodina – starí rodičia

        3. Dielničky – darčeky pre starkých 

        4. Šarkany – farby jesene

        5. Moje telo

 

November:     Pestrý svet                 1. V zdravom tele zdravý duch /Zuby

       2. Počasie

       3. Päť zmyslov - pomocníkov

       4. Dopravné prostriedky

 

December:      Čaro Vianoc             1. Mikuláš

       2. Pani Zima

       3. Vianoce

 

Január:          Tajomstvá zimy        1. Pani Zima

      2. Život v lese - starostlivosť o vtáky a zvieratá

      3. Zimné športy

      4. Časové vzťahy

 

Február:          Svet okolo nás       1. Slovensko moja vlasť – ľudové tradície

     2. Cesta okolo svet

     3. Vesmírny taxík

     4. Fašiangy

 

Marec:           Čím môžem byť       1. Čo sa z čoho vyrába

                                                      2. Neživá príroda

      3. Moja prvá kniha – poézia, rozprávky, bájky

      4. Povolania

      5. Hudobné nástroje

 

Apríl:              Krásy jari                 1. Veľká noc

      2. Jarné kvety

      3. V ríši chrobáčikov

      4. Voľne žijúce a domáce zvieratká a ich mláďatká

      5. Voľne žijúce a domáce zvieratká a ich mláďatká

 

Máj:         Máj, máj, máj zelený    1. Moja mama – deň matiek

     2. Vodníkove kráľovstvo

     3. Exotické zvieratá

     4. Podmorský svet

 

Jún:           Tešíme sa na leto      1. Týždeň detských radostí

   2. Letné športy

   3. Chránime si zdravie

   4. Hurá prázdniny

V období letných prázdnin sa výchovno-vzdelávacia činnosť realizuje prostredníctvom voľných hier, najmä na školskom dvore.

 

2. Plánujeme systematicky,  od menej náročných požiadaviek na dieťa k náročnejším

3. Každá učiteľka vypracúva týždenné plány.

4. Týždenné plány sa vpisujú do tabuliek, schválených na pedagogickej rade. Plány môžu mať aj elektronickú podobu. Plány majú nasledujúce súčasti: vzdelávacia oblasť, výkonový štandard/výkonová úroveň, obsah, edukačná aktivita, plnenie (dátum plnenia)

5. Písomne plánujeme dopoludňajšiu výchovno-vzdelávaciu činnosť, písomné plány na popoludňajšiu výchovno-vzdelávaciu činnosť sú dobrovoľné.

6. Výkonové štandardy plnené v každodenných prirodzených situáciách do plánov nezaraďujeme. V učebných osnovách sú označené písmenom P (priebežne).

 

Výchovno-vzdelávaciu činnosť prispôsobujeme povahe predprimárneho vzdelávania, okolnostiam a záujmom detí tak, aby sa jednotlivé výchovno-vzdelávacie oblasti prepájali. Pri plánovaní jednotlivé aktivity a úlohy rozdeľujeme, dopĺňame a prispôsobujeme rôznym úrovniam vývoja detí v triede.

 

Vyučovací jazyk

MŠ realizuje svoju činnosť v slovenskom jazyku.

 

Spôsob a podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní

Predprimárne vzdelanie dieťa získa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Dokladom o získanom stupni vzdelania je osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania.

Osvedčenia sa deťom odovzdávajú počas celoškolskej slávnosti, ktorá je spojená s rozlúčkou s materskou školou. Deti okrem osvedčenia dostávajú na pamiatku „vysvedčenie škôlkára“ a knihu.

Dieťa v závere predškolského veku získa elementárne základy kľúčových kompetencií. Formovanie týchto kompetencií je smerovaním, ktorého cieľom je dosiahnuť školskú pripravenosť a získať základy pre rozvíjanie schopnosti učiť sa v vzdelávať sa po celý život. Absolvent predprimárneho vzdelávania je pripravený na vstup do primárneho vzdelávania v základnej škole a na ďalší aktívny život v spoločnosti.

 

Personálne zabezpečenie

Výchovno-vzdelávaciu činnosť zabezpečuje šesť pedagogických zamestnancov.

Jedna učiteľka má vysokoškolské vzdelanie 1. stupňa v odbore predškolská a elementárna pedagogika, päť učiteliek má stredné pedagogické vzdelanie.

Do pedagogického diania v materskej škole môžu v prípade individuálnych potrieb detí a v rámci inkluzívneho vzdelávania participovať sociálny pracovník, odborník z oblasti odborného poradenstva, logopéd.

 

Materiálno-technické a priestorové podmienky

Materská škola je umiestnená v účelovej budove. Budova je jednoposchodová. Jej súčasťou je vstupná hala, tri triedy s príslušnými priestormi (šatňa, kúpeľňa, WC), riaditeľňa, miestnosť s príslušenstvom pre prevádzkových zamestnancov, sklad učebných pomôcok, sklad telocvičného náradia, jedáleň a kuchyňa s príslušnými priestormi. Spálňa je spoločná pre všetky tri triedy. K materskej škole je pristavaná miestnosť, ktorá ešte nie je dostavaná. Bude slúžiť ako telocvičňa.

Vstupná hala sa využíva na cvičenie, hudobnú výchovu, besiedky, divadelné predstavenia.

Na školskom dvore sú umiestnené šmýkačky, preliezačky, hojdačky, altánok a pieskovisko. Dvor  je rozlohou veľký a slúži deťom na pobyt vonku.  

K vybaveniu tried patria hračky, učebné pomôcky, didaktická technika, ktoré sú priebežne podľa potreby dopĺňané s ohľadom na ich kvalitu a primeranosť veku dieťaťa.

MŠ je vybavená montessori materiálom.

Detská odborná literatúra je súčasťou každej triedy, učiteľská knižnica sa dopĺňa podľa potreby a ponuky odborných a certifikovaných publikácií . Všetky triedy sú napojené na internet sú vybavená interaktívnou tabuľou, notebookom, tlačiarňou, trieda včielok je vybavená zostavou PC s tlačiarňami , kopírkou (MPC Národný projekt a účelové finančné prostriedky) .

 

Podmienky a na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

O bezpečnosť detí sa staráme podľa zákona 124/2006 Z. z. o BOZP. Prihliadame na zdravý vývin detí, ich fyziologické potreby. Deti sú informované o tom, ako sa majú starať o svoje vlastné zdravie a zdravie iných. Evidujeme registráciu školských úrazov detí i zamestnancov materskej školy. V prípade náhleho ochorenia dieťaťa zabezpečíme lekársku pomoc a kontaktujeme jeho zákonného zástupcu. Dieťa zatiaľ izolujeme od ostatných detí, aby sme zabránili šíreniu nákazy. Deti poučíme o protipožiarnej ochrane a o evakuačnom pláne. Miestnosti, v ktorých sa deti zdržiavajú sú upravené s ohľadom na bezpečnosť detí.

Problematika zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní je podrobne rozpracovaná v prevádzkovom poriadku a v školskom poriadku materskej školy.

 

Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí a

Diagnostika – zaznamenáva úroveň detských schopností, vedomostí, spôsobilostí. Vyhotovuje sa na začiatku školského roka, v priebehu školského roka a na záver školského roka. Súčasťou pedagogickej diagnostiky sú portfóliá zložené zo súboru prác za určitú dobu edukácie, spravidla za jeden školský rok. Pre deti so špeciálnymi výchovno–vzdelávacími potrebami a pre nadané deti učiteľky spracujú individuálny plán, konzultujú ho s centrom výchovného poradenstva a prevencie (CPPP, logopéd...)

Problematika vnútorného systému kontroly a hodnotenia detí je podrobne rozpracovaná v ročnom pláne vnútornej kontroly školy.

 

Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov materskej školy

Zamestnanci sú kontrolovaní na základe : pozorovania ( hospitácie ), rozhovoru (hodnotiaci pohovor na záver školského roku), sledovania pokroku žiakov vo výsledkoch pod vedením učiteľa, hodnotenia výsledkov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti atď.

Problematika vnútorného systému kontroly a hodnotenia zamestnancov školy je podrobne rozpracovaná v ročnom pláne vnútornej kontroly školy.

 

Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov

Účelom ďalšieho vzdelávania je sústavné prehlbovanie, zdokonaľovanie a rozširovanie odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických pracovníkov v súlade s najnovšími progresívnymi vedeckými poznatkami, spoločenskými potrebami a požiadavkami pedagogickej a odbornej praxe. Problematika kontinuálneho vzdelávania pedagogických a odborných zamestnancov je podrobne rozpracovaná v ročnom pláne kontinuálneho vzdelávania pedagogických zamestnancov.

 

Školský vzdelávací program bol schválený pedagogickou radou dňa 30. 8. 2016.  Platnosť nadobúda 1. 9. 2016.

 

 

Novinky

Kontakt

  • Materská škola Lovčica-Trubín
    Trubín 234 Lovčica-Trubín 966 23

  • 045/6790200

Fotogaléria