Navigácia

O škôlke

Prevencia proti šikane

Postup školy pri podozrení zo šikanovania – s konkrétnymi aktérmi a ich úlohami

Keď sa v škole objaví šikanovanie, je kľúčové konať rýchlo, efektívne a koordinovane. Tento postup určuje jasné kroky a úlohy pre vedenie škôl, pedagogických a odborných zamestnancov, aby zabezpečili ochranu šikanovaného, vyriešili incident a zabezpečili bezpečné prostredie pre všetky deti či žiakov. Dodržiavanie tohto postupu pomáha predchádzať opakovaniu šikanovania a posilňuje dôveru v školu ako v bezpečné miesto. 


Prevencia šikanovania
Škola aktívne predchádza šikanovaniu preventívnymi aktivitami a programami a spoluprácou s rodičmi, zariadeniami poradenstva a prevencie a ďalšími subjektami. Všetci zamestnanci školy sú informovaní o postupoch pre prevenciu, preverovanie a riešenie šikanovania podľa platnej Smernice 1/2025, informovaní sú aj zákonní zástupcovia.

Preverovanie podozrenia zo šikanovania
Riaditeľ školy alebo poverený zamestnanec bezodkladne:
1. Zostaví tím zodpovedný za preverovanie.
2. Zabezpečí okamžitú ochranu potenciálnemu šikanovanému.
3. Zabezpečí, aby nedošlo pri preverovaní ku konfrontácii potenciálneho šikanujúceho a potenciálneho šikanovaného.
4. Ak je to potrebné, privolá zdravotnú pomoc, zariadenie poradenstva a prevencie, políciu či orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
5. Uchováva dôkazy, spíše a zaeviduje záznam o incidente a bezodkladne kontaktuje zákonných zástupcov o incidente.

Identifikácia šikanovania
Šikanovanie môže mať rôzne podoby – môže byť priame aj nepriame; verbálne, fyzické, psychické a emocionálne alebo elektronické (t.j. kyberšikana). Ak má zamestnanec školy vedomosť o šikanovaní – z vlastného pozorovania, od dieťaťa, žiaka, študenta alebo rodiča – nahlási ho riaditeľovi školy.

Riešenie a náprava šikanovania
Riaditeľ školy alebo poverený zamestnanec:
Zabezpečí konkrétne opatrenia pre šikanovaného, šikanujúceho aj účastníkov šikanovania:
1. Pre šikanovaného: bezodkladné bezpečie, poskytnutie psychologickej podpory, podľa potreby systematickú podporu (napr. spolupráca so zariadením poradenstva a prevencie).
2. Pre šikanujúceho: podľa potreby individuálny rozhovor s odborníkom, návrh na intervenciu alebo uloženie opatrenia vo výchove.
3. Pre účastníkov: podľa potreby individuálnu podporu a/alebo skupinové aktivity vedúce k schopnosti rozoznávať šikanovanie a budovať pozitívne postoje a hodnoty.
 

Novinky

Kontakt

  • Materská škola Lovčica-Trubín
    Trubín 234 Lovčica-Trubín 966 23

  • 045/6790200

Fotogaléria